Brazylijczyk i Szkot w sztabie szkoleniowym Wieliczka Dragons

Brazylijczyk i Szkot w sztabie szkoleniowym Wieliczka Dragons

30-letni Brazylijczyk Felipe Pizzolato Grandi i 58-letni Szkot Tom Mackay wzmacniają sztab szkoleniowy Wieliczka Dragons! Tym samym nowa drużyna futbolu amerykańskiego staje się jeszcze bardziej międzynarodowa. Głównym trenerem jest Amerykanin Brett Morgan, a koordynatorem obrony inny Brazylijczyk – Wesley Silva da Mota.

Tom Mackay będzie pełnił rolę starszego trenera asystenta ofensywy Dragons Wieliczka. Szkoleniowiec ten pochodzi z Glasgow. W latach 1984-1990 był aktywnym zawodnikiem futbolu amerykańskiego, reprezentując barwy Strathclyde Sheriffs. Tymczasem jako trener pracował już m.in. w 2. lidze brytyjskiej w Glasgow Tigers (2011-2017), w hiszpańskim Reus Imperials, a przed transferem do Wieliczka Dragons – m.in. na zapleczu polskiej ekstraklasy, jako asystent trenera Opole Towers, z którą to ekipą sięgnął po mistrzostwo LFA2.

Bezkompromisowo do doskonałości

“To bardzo doświadczony szkoleniowiec, który znakomicie zna polskie środowisko futbolu amerykańskiego. Jego wiedza zdobywana zarówno w Polsce, jak i w całej Europie, to bezcenny zasób pod kątem rozwoju sztabu, personalnego i ogólnego budowania ducha zespołu. Jest wymagający i bezkompromisowy w dążeniu do doskonałości, a właśnie taki kierunek preferujemy tu w Wieliczce. Jesteśmy szczęśliwi, że mamy go w drużynie” – ocenia Brett Morgan, trener główny Wieliczka Dragons.

Z kolei funkcja trenera linii ofensywnej będzie należała do Felipe Grandiego. Szkoleniowiec ten karierę zawodniczą rozpoczynał w 2012 roku w Caxias Gladiators, w rodzinnym Caxias do Sul (Brazylia). Następnie występował w Juventude Futebol Americano, gdzie w latach 2013-18 każdy mecz zaczynał w linii ataku. Był wszechstronny, co pozwoliło mu grać praktycznie na wszystkich pozycjach ofensywnych w trakcie kariery, w tym podczas pięciu sezonów w brazylijskiej ekstraklasie. Przez dwa sezony (2017 i 2018) był też trenerem ataku w Juventude. W 2019 roku był podstawowym środkowym Bento Gonçalves Snakes, w ojczyźnie. Teraz będzie wspierał sztab szkoleniowy Wieliczka Dragons.

Kluczem komunikacja

„To niezwykle inteligentny człowiek, z żelazną etyką pracy. Potrafi się świetnie komunikować i trafiać do zawodników. Rozumie dynamikę drużynową i wie, jak wpasować się w grupę. Ma potencjał, aby być liderem i skutecznie uczyć zagadnień technicznych. Jestem przekonany, że ma przed sobą świetlaną przyszłość jako trener. Jesteśmy szczęściarzami, że do nas dołącza” – deklaruje trener główny Dragons Wieliczka.

„To mocny charakter i ciężko pracująca osoba, która do zespołu wnosi swoje doświadczenie. W przeszłości mieliśmy okazję współpracować jako zawodnicy i trenerzy, odnosząc sukcesy. Taką samą zwycięską mentalność chcemy wprowadzić do naszej ekipy w Polsce” – dodaje Wesley Silva da Mota, koordynator obrony Wieliczka Dragons.

Damian Juszczyk
Biuro Prasowe Wieliczka Dragons

Leave a comment