Futbol amerykański: Zasady gry

Futbol amerykański: Zasady gry

„Celem gry jest przejść na terytorium rywala, a ostatecznie przekroczyć linię bramkową po stronie boiska przeciwnika, aby uzyskać punkty. Zawsze jedna z ekip jest w posiadaniu piłki, a druga próbuje ją zatrzymać (by przejść w posiadanie dla siebie). Zespół przy piłce ma 4 szanse (downs), by przebyć co najmniej 10 jardów. Gdy to się uda, kolejne 4 szanse na następne 10 jardów i tak dalej. Zdobywać teren można rzucając-podając piłkę lub biegnąc z nią, jak również przechwytując zagranie oponenta” – Wesley Mota, koordynator obrony Wieliczka Dragons w ramach naszego przewodnika po futbolu amerykańskim tym razem tłumaczy zasady gry.

„Przyłożenie to najwięcej – bo aż 6 – punktów do zdobycia za jednym razem. Aby je zaliczyć, trzeba przebić się do strefy końcowej po stronie boiska rywala wraz z piłką (można zarówno z nią tam wbiec, jak i podać ją do tego rejonu). Jeśli zanotujesz przyłożenie, możesz kopnąć, by uzyskać dodatkowy punkt lub spróbować powalczyć o 2 punkty, przebijając się z piłką przez 2 jardy. Można też kopnąć na bramkę za 3 punkty, jeśli nie jesteś w stanie dotrzeć do strefy końcowej, a czas ucieka, a także jeżeli potrzebujesz 3 lub mniej punktów, by wygrać/wyrównać” – opowiada brazylijski szkoleniowiec wielickich Smoków.

Jak wiele pozycji jest na boisku i jakie cechy powinni posiadać poszczególni gracze? „Ogólnie można powiedzieć, że jest ich 7, jeśli mówimy o ofensywie i defensywie jako całości. W zależności od swojej roli, zawodnicy muszą być więksi, mniejsi, szybsi albo posiadać jeszcze inne charakterystyki”.

„Futbol amerykański to sporo zasad. Np. w ataku nie możesz trzymać zawodnika, którego blokujesz ani mieć 5 graczy w tylnej strefie (backfield), gdy zaczyna się gra. W obronie nie możesz chwytać za maskę zawodnika, jeśli biegnie z piłką ani dotykać skrzydłowego, kiedy piłka jest w powietrzu. To tylko parę przykładów tego, jak można złamać reguły” – wyjaśnia Wesley Mota.

Olbrzym – niekoniecznie, twardziel – zdecydowanie tak!

Futbol amerykański wielu osobom kojarzy się z “przypakowanymi” twardzielami, o niezwykłej tężyźnie fizycznej. Czy to faktycznie warunek, aby uprawiać tę dyscyplinę sportu? „Nie musisz być przesadnie wielki, zależy to od pozycji. Ale powinieneś być fizycznie i mentalnie twardy, aby grać. Futbol amerykański to mieszanka agresji, dyscypliny i intelektu. Jeśli zabraknie ci któregoś z tych elementów, nie dasz rady”.

„W walce o zwycięstwo, kluczowe jest przygotowanie. To praca wykonana przed meczem wpływa na to, czy masz szanse na wygraną. Potem z kolei liczy się realizacja założeń. Drużyna, która popełni mniej błędów i lepiej wdroży swoją strategię, będzie uprzywilejowana” – zapewnia członek sztabu trenerskiego Wieliczka Dragons.

Od czego zacząć?

A co z tymi, którzy jeszcze nigdy nie oglądali futbolu amerykańskiego? Jak się za to zabrać, by zrozumieć ten sport? „Mieć oko na markery i śledzić rozwój sytuacji. Warto zawsze wiedzieć, która ekipa broni, a która atakuje. Markery powiedzą ci, ile jeszcze zagrań zostało w ofensywie i ile jardów drużyna atakująca musi jeszcze zdobyć. A najważniejsze to usiąść wygodnie, zrelaksować się oraz cieszyć się dynamiką gry i twardymi zagraniami”.

Damian Juszczyk
Biuro Prasowe Wieliczka Dragons

Leave a comment